Studenci szkół filmowych dzielą się na takich, którzy marzą by kiedyś nagrać film i na takich, którzy to robią. Do tej drugiej grupy zaliczała się Dorota Kobiela. Wiedziałem, że osiągnie coś wielkiego.” Powiedział Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciej Ślesicki, na wieść o sukcesie absolwentki – nominacji do Oscara za film „Twój Vincent”.

„Twój Vincent" to pierwsza polska pełnometrażowa animacja nominowana do Oscara, ale nie tylko w tym Dorota Kobiela przeciera szlaki. Absolwentka naszej szkoły jest zaledwie piątą kobietą nominowaną w tej kategorii. Ponadto, była członkiem pionierskiej grupy, pierwszego rocznika reżyserii filmowej i telewizyjnej w historii uczelni. W trakcie nauki stworzyła trzy krótkometrażowe filmy łączące animację z filmem aktorskim: „Kochaj mnie” będący impresją na temat odwiecznego braku porozumienia pomiędzy kobietą a mężczyzną , „Sz.P. Miś” o pluszowym misiu, który okazuje się zagorzałym wielbicielem kobiecych wdzięków oraz , „Serce na Dłoni”, czyli historię o pragnieniu miłości i potrzebie bycia z bliską osobą. W głównych rolach wystąpili: Anna Wendzikowska i Jarosław Gruda.

Dyplomowy film Doroty Kobieli znajdziecie na naszym kanale YouTube. „Serce na dłoni” otrzymało wyróżnienie dziekana Wydziału Radia i Telewizji za najlepsze efekty specjalne na Węgiel Student Film Festiwal w 2006 roku.

90. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 4 marca 2018 roku w Dolby Theatre w Hollywood. „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana konkurować będzie z „The Breadwinner” (reż. Anthony Leo, Nora Twomey), „Coco” (reż. Darla K. Anderson, Lee Unkrich), „Fernando” (reż. Carlos Saldanha ), a także „Dzieciak Rządzi” (reż. Tom McGrath, Ramsey Ann Naito).

Jest to już druga nominacja do Oscara, którą mogą pochwalić się absolwenci naszej uczelni. Pierwszą otrzymał Tomek Śliwiński za krótkometrażowy dokument „Nasza Klątwa" w 2015 roku. Przyszedł czas by trzymać kciuki za „Twojego Vincenta”!

Gratulujemy Dorocie i wszystkim członkom jej ekipy! Marzenia spełnia ciężka praca i tego właśnie życzymy Wam wszystkim!

Feedback