W sobotę, 30 maja o godzinie 18.00, odbyło się Uroczyste Otwarcie Kina Elektronik! Odwiedziło nas wiele ważnych osobistości ze świata filmu i kultury, a także wszyscy Ci, dzięki którym udało się zrealizować marzenie o przywróceniu opuszczonego kina na kulturalną mapę Warszawy. Goście mogli po raz pierwszy zobaczyć w kinie "Kobietę samotną" Agnieszki Holland w wersji reżyserskiej, bez ingerencji cenzora.

Wszystkich przybyłych gości przywitali fundatorzy nowego Elektronika i założyciele Warszawskiej Szkoły Filmowej - Maciej Ślesicki oraz Bogusław Linda. Na scenie pojawili się również: Pani Minister Kultury - Małgorzata Omilanowska oraz burmistrz Żoliborza - Krzysztof Bugla a także rektor naszej Szkoły - Janusz Majewski.
Projekcją rozpoczynającą nową historię kina Elektronik była „Kobieta Samotna” Agnieszki Holland, po raz pierwszy w Polsce na dużym ekranie w pełnej wersji bez cenzury. Przed filmem na scenie pojawili się twórcy filmu, aktorzy Maria Chwalibóg, Bogusław Linda, współscenarzysta Maciej Karpiński oraz reżyserka Agnieszka Holland, która przywitała wszystkich przybyłych z ekranu.

Już niedługo pełna galeria zdjęć z wydarzenia.

__________________________________________________________________

Historia kina Elektronik sięga lat 60. ubiegłego wieku. Powstało jako część kompleksu jednej ze sztandarowych budowli edukacyjnych PRL-u, tzw. „tysiąclatek”. Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych funkcjonuje do dziś, jednak kino zamknięto w 2001 roku. Nie spełniało norm przeciwpożarowych, a szkole brakowało funduszy na remont. Przez ponad dekadę budynek stał opuszczony.

W 2010 roku część pomieszczeń i budynków znajdujących się w kompleksie przejęła Fundacja Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica tworząc siedzibę Warszawskiej Szkoły Filmowej. Fundacja od samego początku walczyła o możliwość rewitalizacji opuszczonego kina a Ministerstwo Kultury i później PISF wsparły projekt przywrócenia Elektronika Stolicy. Inicjatywa Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy to pierwsza w Polsce walka o reaktywacje starego kina z zachowaniem jego oryginalnego klimatu.

Przyszedł już czas by „oddać” wyremontowane kino warszawiakom.

 

 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
           
 
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
           
 Feedback