Warszawska Szkoła Filmowa zaprasza na wyjątkowy przegląd nowego kina japońskiego pt. Nieznane oblicza Japonii. Wydarzenie jest organizowane już po raz trzeci przez Ambasadę Japonii. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć produkcje niepokazywane dotąd w Polsce. Fundacja Japońska (Japan Foundation) co roku przygotowuje pakiet filmów, które wyświetlane są w zaledwie kilku krajach europejskich. Tylko jedno kino w każdym kraju ma okazję ten zestaw zaprezentować. Tym razem jest to Kino Elektronik.

W tegorocznym zestawie znajdują się cztery filmy fabularne czterech różnych twórców, utrzymane w różnej stylistyce. Motywem przewodnim filmów jest muzyka i rola, jaką odgrywa w życiu ich bohaterów. Dla jednych jest lekiem na rozterki wewnętrzne i smutek, dla innych staje katalizatorem do wprowadzenia zmian, a innych prowadzi do odkrycia nieuświadomionych zakamarków duszy. Cztery filmy, które należą do nurtu kina popularnego, rzadko prezentowanego w Polsce, pokazują różne aspekty życia w Japonii i różnych przedstawicieli społeczeństwa. Dzięki nim można podejrzeć, jak wygląda życie mnicha buddyjskiego, realia szkoły japońskiej czy świat muzyków orkiestrowych.

Na przegląd zapraszamy do kina Elektronik w dniach 25-28 października 2016 r.

PLAN PROJEKCJI:

25.10; godz. 19:00 - Abraxas (Aburakusasu no matsuri), reż. Naoki Kato

26.10; godz. 20:15 - Królik z orkiestry (Gakutai no usagi), reż. Takuji Suzuki

27.10; godz. 20:00 - Maestro! (Maesutoro!), reż. Shotaro Kobayashi

28.10; godz. 19:00 - Koncert muzyki filmowej Kany Yatsuzaki i Tatsuro Yokoyamy

28.10; godz. 20:00 - Z pieśnią na ustach (Kuchibiru ni uta o), reż. Takahiro Miki,

Projekcje z polskimi i angielskimi napisami

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Elektronik

Na koncert wstęp wolny (obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina)

 

Kino Elektronik

Ul. Generała Zajączka 7

01-518 Warszawa

Kontakt: tel. 691 490 173; rezerwacje@kinoelektronik.pl

 

Abraxas (Aburakusasu no matsuri)

Japonia 2010, 113 min.

reż. Naoki Kato; wyk.:Suneohair, Rie Tomosaka, Manami Honjo, Kaoru Kobayashi

Abraxas to Najwyższe Bóstwo w mitologii perskiej i gnostyckiej. Od jego imienia wywodzi się słowo „abrakadabra”. Film jest historią Jonena, mnicha buddyjskiego w świątyni Ryuunji w małym mieście w północno-wschodniej Japonii, który w przeszłości był muzykiem rockowym. Nie opuszczają go wątpliwości dotyczące sensu jego życia. Po swoim nieudanym przemówieniu dla licealistów, dochodzi do wniosku, że potrzebuje muzyki bardziej niż kiedykolwiek i postanawia zorganizować w mieście swój koncert. Jego przełożony, mnich Genshu wyraża swoje zaniepokojenie tym pomysłem, a żona Jonena, Tae, bardzo protestuje. Także mieszkańcom miasta ciężko zrozumieć motywacje i zachowanie mnicha. Sytuację pogarsza jeszcze samobójcza śmierć przyjaciela Jonena, który miał pomóc w organizacji koncertu.

Królik z orkiestry (Gakutai no usagi)

Japonia 2013, 97 min.

reż. Takuji Suzuki; wyst:Masaru Miyazaki, Maho Yamada, Satoru Jitsunashi, Koume, Arata Iura, Sawa Suzuki

Katsuhisa Okuda jest bardzo nieśmiałym i zamkniętym w sobie gimnazjalistą. Nie angażuje się zbyt mocno w życie szkolne i raczej unika aktywności pozalekcyjnych. Jednak pewnego dnia to się zmienia. Tajemniczy królik prowadzi chłopca na próbę szkolnej orkiestry… Film zrealizowany na podstawie powieści Kei Nakazawy, bardzo popularnej i lubianej w Japonii pisarki. Autorka z dużą uwagą i wyczuciem portretuje młodych ludzi w szczególnych dla nich okresie życia – ich dorastanie, wzajemne relacje, odkrywanie swoich pasji.

Maestro! (Maesutoro!)

Japonia 2015, 129 min.

reż. Shotaro Kobayashi; wyst: Tori Matsuzaka, Miwa, Toshiyuki Nishida, Kanji Furutachi, Goro Oishi

Z powodu kłopotów finansowych Główna Orkiestra Symfoniczna zostaje rozwiązana. Pół roku później część dawnych członków orkiestry spotyka się, by stworzyć nowy skład. Film opowiada o konflikcie między perfekcyjnym dyrygentem Tendo, a Kosaką jednym z muzyków. Napięcie wzmagają wzajemne animozje między członkami orkiestry. Miesiąc ciężkich prób pod okiem niezwykle wymagającego Tendo to także wzajemnie „dostrajanie się” charakterów, radzenie z frustracjami i mierzenie się z duchami przeszłości, a przede wszystkim poszukiwanie idealnego brzmienia. Filmowa adaptacja popularnej mangi Akiry Saso.

Z pieśnią na ustach (Kuchibiru ni uta o)

Japonia 2015, 132 min.

reż. Takahiro Miki; wyk.: Yui Aragaki, Fumino Kimura, Kenta Kiritani, Yuri Tsunematsu, Shota Shimoda, Aoi Wakana, Kyoka Shibata

Z Tokio na malowniczą wyspę Goto w prefekturze Nagasaki powraca Yuri Kashiwagi, która z nieznanych nikomu powodów, porzuciła dynamicznie rozwijającą się karierę pianistki. Przyjmuje roczne zastępstwo za nauczycielkę muzyki w miejscowym gimnazjum. Jest piękna i tajemnicza, ale też chłodna, zdystansowana i nieco wyniosła. Wzbudza skrajne emocje zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Z nieukrywaną niechęcią obejmuje opiekę nad szkolnym chórem, który właśnie przygotowuje się ogólnokrajowego konkursu. Yuri odmawia grania na fortepianie i bardzo mało angażuje się w zajęcia. Za to wbrew intencji przewodniczącej chóru, pozwala dołączyć do niego chłopcom. Chórzystom zadaje też nietypową pracę domową – mają napisać list do siebie z przyszłości.

Wydarzenie towarzyszące:

Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kany Yatsuzaki (skrzypce) i Tatsuro Yokoyamy (fortepian), ok. 40 min.

Aranżacje znanych utworów muzyki filmowej praz kompozycje własne Tatsuro Yokoyamy.

Na koncert wstęp wolny

Feedback