Projekt „Superbohaterka”

W kwietniu nasza wykładowczyni, Ewa Pytka przeprowadziła warsztaty dla I roku Studium Technik Aktorskich w grupie B z pracy nad tekstem i budowaniem wybranych scen z jej autorskiego scenariusza pt.„Superbohaterka”.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


SIOSTRY – Zagramy to jeszcze raz!

19 czerwca o godz. 20:00 w Kinie Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej jeszcze raz zagramy dyplomowy spektakl „Siostry”, przyjęty entuzjastycznie i nad wyraz tłumnie podczas premiery 29 maja.  Spektakl jest otwarty dla wszystkich! Wstęp bezpłatny.

 

Występują:
Adrianna Chlebicka - Wiera
Chrostowski Mikołaj- Reżyser John/ Wierszynin 
Janczarska Marianna - Kola/Sonia 
Kądziela Aleksandra - Babuszka 
Krupiński Konrad - Asystent Reżysera Kostia/Andrzej/ Kułygin 
Marciszak Marta - Aktorka/ Irina 
Małachowska Adrianna - Make-upistka / Natasza 
Pasternak Dominika - Katia 
Robakiewicz Michalina - Aktorka/ Masza 
Sakowicz Dominika - Tania 
Szeliga Klaudia - Aktorka/ Olga

Scenariusz: Agnieszka Baranov Baranowska,
Reżyseria: Agnieszka Baranowska, Magdalena Czajkowska,
Efekty wizualne: Kamila Grzybowska-Sosnowska, Mirosław Sosnowski,
Scenografia: Agnieszka Baranowska, Magdalena Czajkowska,
Kostiumy: Agnieszka Baranowska, Magdalena Czajkowska, studenci, 

Na jednym z blokowisk Moskwy, pojawia się amerykański reżyser John, żeby nakręcić film na podstawie jednego z największych dzieł rosyjskiej literatury: "Trzech Sióstr" A. Czechowa. Ekipa filmowa rozstawia plan pod blokiem Tani, Wiery i Kati- bohaterek z "Czwartej Siostry" J. Głowackiego. Co przyniesie to niezwykłe spotkanie się ze sobą dwóch dramatów, dwóch tak różnych mentalnie i społecznie -światów. Jakie namiętności i tęsknoty wyjdą w relacjach pomiędzy bohaterami obu dramatów. Co oznacza słynne, czechowowskie: "Do Moskwy! Do Moskwy!" I czy którejś z sióstr uda się do niej dotrzeć? By się dowiedzieć, trzeba zobaczyć nasz spektakl. A nad wszystkim czuwają brzozy, bo to właśnie w nich drzemie rosyjska dusza.

 

19 czerwca (wtorek), godz. 20.00
Kino Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej
ul. Gen. Zajączka 7, Żoliborz

WSTĘP WOLNY 

 

 

 

„Karteczki” zaznaczają swoje miejsce na świecie!

Karteczki”/„Place Cards” Andrzeja Święcha otrzymały tytuł najlepszego krótkiego dramatu na berlińskim Flash Film Festival i wygrały konkurs filmów europejskich na koreańskim festiwalu 2018 GUKIFF.

Karteczki” to prosta, nakręcona w baśniowej poświacie historia przygotowań do pewnych urodzin - przygotowań, w których jest oczekiwanie, nadzieja i ból. Film podróżuje po festiwalach na całym świecie - właśnie został zakwalifikowany na festiwal Short at the Seaside w Blackpool w Wielkiej Brytanii. Andrzej Święch jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej, a my trzymamy za niego niezmiennie kciuki!

Złoty Kopernik dla Marka Brodzkiego!

„Historia w Ożywionych Obrazach” w reżyserii i na podstawie scenariusza Marka Brodzkiego, naszego wykładowcy, otrzymała kolejną nagrodę – Złotego Kopernika na VIII Festiwalu Filmów Edukacyjnych Edukino. „Historia...” to niezwykły cykl przedstawiający kluczowe momenty w historii Polski „opowiedziane” przez klasykę polskiego malarstwa. Widz zostaje zaproszony do wnętrza  obrazów, może podsłuchać rozmowy ich bohaterów, przyjrzeć się kontekstowi historycznemu, zbliżyć do momentu, który natchnął malarza. 

Marek Brodzki w swojej pracy filmowej współpracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą czy Volkerem Schloendorffem. Jest laureatem nagrody Emmy za film „Dramat Drezna”, reżyserem głośnego serialu „Miasteczko” na podstawie scenariusza Manueli Gretkowskiej. W warszawskiej Szkole Filmowej uczy reżyserii.

Fellini podczas Dnia Otwartego!

Podczas Dnia Otwartego Warszawskiej Szkoły Filmowej słuchacze I i II roku Studium Technik Aktorskich będą realizować videoklip – część spektaklu dyplomowego „Cyrk w Veronie”. A skoro cyrk, to będzie spektakularnie – jak u Felliniego! Zespół 20 aktorów w futurystycznych cyrkowych kostiumach przejdzie w widowiskowej paradzie wokół szkoły, a filmować ich będzie profesjonalna ekipa.

Twórcy videoklipu zapraszają uczestników Dnia Otwartego do czynnego udziału: nie tylko do konsultacji, ale również statystowania na planie.

Zaczynamy o 10:00!

Serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

 

#63PL – konkurs filmowy

Bohater – lubisz to? Opowiedz nam o swoich bohaterach – to hasło konkursu filmowego #63PL organizowanego po raz trzeci przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundację Off Camera oraz współorganizowany przez Onet.pl. W tym roku ambasadorami akcji zostali Maciej Zakościelny i Karolina Staniec. Konkurs rusza 23 marca i potrwa do 20 kwietnia br.

Konkurs filmowy #63PL jest skierowany do młodych ludzi w wieku 15-22 lata, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o osobie, którą uważają za bohatera. Uczestnicy mają stworzyć dzieło w dowolnej technice. Może to być fabuła, animacja lub grafika.  Każdy materiał będzie oceniany pod względem aspektów artystycznych, które zostaną zaprezentowane w 63-sekundowej formule. Ważne jest indywidualne ujęcie tematu.

Zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie opowiedzieli o swoich bohaterach. To mogą być osoby z ich najbliższego otoczenia. Mamy nadzieję, że nadesłane prace będą okazją do głębszej refleksji nad postawami godnymi naśladowania. Dzięki nim poznamy też współczesnych bohaterów, którzy są inspiracją dla młodych twórców – Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ambasadorami tegorocznej edycji konkursu są aktorzy Maciej Zakościelny i Karolina Staniec, którzy zachęcają w spocie młodych ludzi do nagrywania i przesyłania materiałów o swoich bohaterach.

 


 

Zasady konkursu: od 23 marca do 20 kwietnia br włącznie należy nagrać i wysłać 63-sekundowy materiał audiowizualny opracowany w dowolnej technice. Może być nakręcony smartfonem, kamerą lub aparatem fotograficznym. Istotne jest, by w swoim przekazie odpowiadał na pytanie konkursowe. Link do nagranego materiału należy  wysłać  przez „we transfer”, i udostępnić do oceny jury na podany w regulaminie adres konkurs@vod.pl

Nagrody zostaną przyznane w maju na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA w Krakowie, przez jury, w skład którego wchodzą: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Maciej Ślesicki (reżyser filmowy, Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej), Anna Trzebiatowska (Dyrektor Artystyczna Netia Off Camera)oraz Bartosz Węglarczyk (Dyrektor Programowy Onet.pl).

Nagrodą w konkursie będzie specjalny pokaz zwycięskich filmów na festiwalu NETIA OFF CAMERA – Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego, który odbędzie się między 27 kwietnia a 6 maja 2018 roku w Krakowie. Dodatkowo w serwisie VoD.pl jest dedykowana sekcja #63PL-konkurs, na której będą publikowane zgłaszane do konkursu materiały.

Przewidziane są także nagrody finansowe w wysokości:

I miejsce – 5 000 zł

II miejsce – 3 000 zł

III miejsce – 1 500 zł

Onet, współorganizator konkursu, przyzna Nagrodę Specjalną Onetu w wysokości 3000  PLN.

 

Ambasadorzy konkursu filmowego:

Maciej Zakościelny - znany z wielu ról serialowych, filmowych i teatralnych. Przez 7 sezonów wcielał się w postać Bronka Woyciechowskiego w „Czasie honoru”. Od 2017 roku gra dr  Michała Wolskiego w serialu „Diagnoza”.

Karolina Staniec – aktorka młodego pokolenia. Zagrała min. w filmach  „Miasto 44” oraz „Jestem mordercą”.

Partnerem konkursu jest Warszawska Szkoła Filmowa.

 

Jaka jest najlepsza nagroda dla aktora?

14 marca w Kinie Elektronik, działającym przy Warszawskiej Szkole Filmowej odbyła się gala, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego​, którzy opowiedzieli nam, jaka jest dla nich najlepsza nagroda po dobrze zagranej roli?

- Magdalena Berus za rolę w „Szatan kazał tańczyć”
- Dawid Ogrodnik za rolę w „Cicha noc”
- Julian Świeżewski za rolę w „Zgoda”
- Justyna Wasilewska za rolę w „Serce miłości”
- Zofia Wichłacz nominowana za rolę w „Amok”

Laureaci:

Nagrodę Specjalną Kapituły (przyznaną po raz pierwszy) otrzymała Julia Kijowska, nominowana wcześniej trzykrotnie.

Główną Nagrodę dla Najlepszego Aktora ubiegłego roku odebrał Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Cicha noc” (to również jego trzecia nominacja).

Nagroda im. Bolesława Michałka dla Najlepszej Książki Filmowej trafiła w ręce Pawła Mościckiego za „Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości”.

Warszawska Szkoła Filmowa była organizatorem gali.

Finał Script Fiesta! Przyznaliśmy nagrody 20 i 5 tys. zł!

Zakończyła się 7. edycja festiwalu dla scenarzystów Script Fiesta, organizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową. W tym roku w konkursach scenariuszowych Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach.

KONCEPCJA SERIALU:

Nagroda Główna 20 tys. zł - „Charon” - Marta Lipowicz i Jędrzej Ziębiński -

Nagroda Specjalna - „Oszustka” - Małgorzata Jaworska-Woźniak -

Nagroda Specjalna „Siostra na Telefon” - Michał Jachimek i Michał Sienica

Nagroda Specjalna „Ada” - Joanna Pawłusiów

Jury w składzie: Przewodniczący Maciej Ślesicki oraz Wojciech Saramonowicz, Anna Spisz, Marta Klin

SCENARIUSZ FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO:

Nagroda Główna 5 tys. zł - „Matteo” - Arkadiusz Antosz

Wyróżnienie – „Programowanie wsteczne”

Wyróżnienie - „Gotowanie żaby” - Katarzyna Płońska

Wyróżnienie - „Tydzień z życia Marii” - Dorota Długosz

Jury w składzie: Przewodniczący Maciej Ślesicki oraz Anna Bie;lak, Veronica Andersson, Filip Hillesland, Tomasz Śliwiński

Wyróżnienia w konkursie na SPOT ROCZNICOWY MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

1. Mateusz Motyka i Stanisław Wójcik

2. Natalia Jabłońska

3. Jerzy Karbowski

4. Katarzyna Ćwian

Nagrody ufundowała Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy "Laterna Magica".

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

Zobaczcie wideorelacje z wszystkich dni festiwalu:

 

Script Fiesta 2018 - Pitch Fiesta


Zobacz jak było na Pitch Fieście!

Fotorelacja

 

Script Fiesta 2018 - Dzień 5


Piąty dzień festiwalu Script Fiesta za nami. TAK BYŁO!

Fotorelacja

Script Fiesta 2018 - Dzień 4

Czwarty dzień festiwalu Script Fiesta za nami. TAK BYŁO!

Fotorelacja

Script Fiesta 2018 - Dzień 3

Trzeci dzień festiwalu Script Fiesta za nami. TAK BYŁO!

Fotorelacja

Script Fiesta 2018 - Dzień 2


Drugi dzień festiwalu Script Fiesta za nami. TAK BYŁO!

Fotorelacja

Script Fiesta 2018 - Dzień 1

Pierwszy dzień festiwalu Script Fiesta za nami. TAK BYŁO!

Zobacz też zdjęcia

 

Premiera Teatru Telewizji w reżyserii Ewy Pytki

Już w najbliższy poniedziałek, 12 marca o godz. 20:35 w TVP1, odbędzie się premierowa emisja Teatru Telewizji TVP pt. Victoria wg Joanny Murray-Smith. Za adaptację i reżyserię odpowiada Ewa Pytka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Na planie Teatru Telewizji asystowali studenci podyplomowej reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej: Łukasz Krzemiński, Michał Radziejewski oraz Catherine Kasima Kanda.

Obsada: Maria Pakulnis, Jan Frycz, Olga Bołądź, Michalina Łabacz.
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Zdjęcia: Waldemar Szmidt

Zapraszamy do oglądania!

Autorka fotosów: Joanna Miklaszewska-Sierakowska

 

Spotkanie z Petro Aleksowskim

9 marca o 18:00 w Kinie Elektronik odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Petro Aleksowskim - autorem filmów „Przerwana Misja”, „Dżem” oraz „Cały Gdańsk jest sceną”. Dyskusję moderować będzie Filip Kovcin - redaktor magazynu branży audiowizualnej FilmPro.

Z dumą ogłaszamy, że dokumentalista już niedługo dołączy do kadry Warszawskiej Szkoły Filmowej dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniem ze studentami!
Więcej informacji pojawi się na oficjalnej stronie szkoły już niebawem!
Przerwana Misja
autor: Petro Aleksowski

   Film dokumentalny pt.: „Przerwana Misja” opowiada o zmaganiach z życiem dwóch żołnierzy trwale okaleczonych na misji w Afganistanie.
   Trzecim bohaterem jest żona jednego z nich. Obydwaj bohaterowie filmu na wojnie zetknęli się własną śmiercią, cud sprawił że żyją. Obydwaj z powodu cierpienia chcieli sobie to życie skrócić. Młodszy, kapral Tomek dąży do spełnienia marzenia życia jakim jest zawodowa walka kickbokserska na prawdziwym ringu. Codziennie musi udowadniać sobie swoją wartość i temu podporządkował życie. Sierżant Franek to przed misją silny i dobrze zbudowany mężczyzna. Pogodzony dziś z losem kaleki żyje wydaje się wyłącznie dla dzieci. By czuć się potrzebnym w domu postanawia wybudować garaż na traktor, widać jednak że większość dnia spędza myślami gdzieś daleko.
   Trzecim, nieoczywistym bohaterem filmu jest Agnieszka – żona jednego żołnierzy. Jej misja zaczęła się z chwilą wypadku męża, ma swój „Afganistan” w domu. Jest to punkt widzenia i głos drugiej strony.Jak mówi Franek, mąż Agnieszki: „Człowiek widzi to [Afganistan] codziennie, jak przyjdzie taki obraz to trzeba wziąć tabletkę i zasnąć. We snach przychodzi ta pozytywna misja, bo ja tam jestem z nogą.” Obydwaj bohaterowie filmu chcieliby powrócić do Afganistanu, jednak nie potrafią powiedzieć po co? Być może, by zmienić bieg historii, jakby wierzyli w moc cofnięcia czasu.

Znamy nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

W tym roku Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje aktorom, spośród których Jury (powoływane spośród osobistości świata kultury) wyłoni laureata kolejnej edycji Nagrody. Warszawska Szkoła Filmowa jest jednym z organizatorów wydarzenia. Partnerem rozdania nagród zostało Kino Elektronik.

NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2017 otrzymali:
• Magdalena Berus za rolę w filmie „Szatan kazał tańczyć”,
• Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Cicha noc”,
• Julian Świeżewski za rolę w filmie „Zgoda”,
• Justyna Wasilewska za rolę w filmie „Serce miłości”,
• Zofia Wichłacz za rolę w filmie „Amok”.

Redakcja i współpracownicy miesięcznika „KINO” przyznali również nominacje do Nagrody im. Bolesława Michałka, wybitnego krytyka filmowego, wieloletniego redaktora naczelnego tygodnika „Film” i zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika „Kino”.
W tym roku nominowano:
• Barbarę Hollender za książkę „Od Munka do Maślony” (Prószyński Media),
• Tadeusza Lubelskiego za książkę „Nowa fala 60 lat później” (Universitas),
• Pawła Mościckiego za książkę „Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości” (słowo/obraz/terytoria).

Historia Nagrody:
• Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku.
• Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska. Główna idea założycieli: wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”.
• Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.
• Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo „Ekran”.
• W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”).
• Fundacja KINO powołała Kapitułę Nagrody, która przyznaje nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania każdorazowo powoływane Jury, złożone z osobistości świata kultury.

• Zdobywcy Nagrody otrzymują statuetki projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera.

Laureatów Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2017 oraz Nagrody im. Bolesława Michałka 2017 poznamy 14 marca br. podczas gali w warszawskim kinie Elektronik.

Dodatkowe informacje:
www.NagrodaCybulskiego.pl
http://www.facebook.com/nagrodacybulskiego

 

 

 

Druga nominacja do Oscara!

Studenci szkół filmowych dzielą się na takich, którzy marzą by kiedyś nagrać film i na takich, którzy to robią. Do tej drugiej grupy zaliczała się Dorota Kobiela. Wiedziałem, że osiągnie coś wielkiego.” Powiedział Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciej Ślesicki, na wieść o sukcesie absolwentki – nominacji do Oscara za film „Twój Vincent”.

„Twój Vincent" to pierwsza polska pełnometrażowa animacja nominowana do Oscara, ale nie tylko w tym Dorota Kobiela przeciera szlaki. Absolwentka naszej szkoły jest zaledwie piątą kobietą nominowaną w tej kategorii. Ponadto, była członkiem pionierskiej grupy, pierwszego rocznika reżyserii filmowej i telewizyjnej w historii uczelni. W trakcie nauki stworzyła trzy krótkometrażowe filmy łączące animację z filmem aktorskim: „Kochaj mnie” będący impresją na temat odwiecznego braku porozumienia pomiędzy kobietą a mężczyzną , „Sz.P. Miś” o pluszowym misiu, który okazuje się zagorzałym wielbicielem kobiecych wdzięków oraz , „Serce na Dłoni”, czyli historię o pragnieniu miłości i potrzebie bycia z bliską osobą. W głównych rolach wystąpili: Anna Wendzikowska i Jarosław Gruda.

Dyplomowy film Doroty Kobieli znajdziecie na naszym kanale YouTube. „Serce na dłoni” otrzymało wyróżnienie dziekana Wydziału Radia i Telewizji za najlepsze efekty specjalne na Węgiel Student Film Festiwal w 2006 roku.

90. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 4 marca 2018 roku w Dolby Theatre w Hollywood. „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana konkurować będzie z „The Breadwinner” (reż. Anthony Leo, Nora Twomey), „Coco” (reż. Darla K. Anderson, Lee Unkrich), „Fernando” (reż. Carlos Saldanha ), a także „Dzieciak Rządzi” (reż. Tom McGrath, Ramsey Ann Naito).

Jest to już druga nominacja do Oscara, którą mogą pochwalić się absolwenci naszej uczelni. Pierwszą otrzymał Tomek Śliwiński za krótkometrażowy dokument „Nasza Klątwa" w 2015 roku. Przyszedł czas by trzymać kciuki za „Twojego Vincenta”!

Gratulujemy Dorocie i wszystkim członkom jej ekipy! Marzenia spełnia ciężka praca i tego właśnie życzymy Wam wszystkim!

Rusza nowy Konkurs scenariuszowy!

Muzeum Powstania Warszawskiego i Warszawska Szkoła Filmowa ogłaszają konkurs na scenariusz spota okolicznościowego z okazji 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Pragniemy zachęcić młodych ludzi do refleksji nad uniwersalnymi wartościami i nie tylko do udziału, ale również współtworzenia obchodów ważnego dla naszej historii i tożsamości wydarzenia. – wyjaśnia ideę konkursu dr Maciej Ślesicki, Kanclerz Warszawskiej szkoły Filmowej. 

Aby opowiedzieć historię w 45 sekund potrzeba dobrego pomysłu, który trafi do odbiorców. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Warszawską Szkołą Filmową. Wierzę, że profesjonalni twórcy zmierzą się z tym tematem 
i opowiedzą historię, która będzie niosła uniwersalny przekaz. Pokażą wartości bliskie Powstańcom Warszawskim używając do tego języka, który będzie zrozumiały dla każdego. – 
mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Konkurs odbędzie się w ramach największego w Polsce festiwalu scenariopisarstwa Script Fiesta, którego 7. edycja planowana jest w dniach 19 – 24 marca. Najlepszy scenariusz 45 – sekundowego spota, wybrany przez przedstawicieli Muzeum Powstania Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Filmowej zostanie wyprodukowany i emitowany w telewizjach, kinach i Internecie z okazji obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Twórca zwycięskiego scenariusza otrzyma nagrodę 3000 zł i będzie brał udział przy realizacji filmu.

Scenariusze wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Warszawskiej Szkoły Filmowej do 12 marca. Prace powinny być napisane w programie scenariuszowym (np. Celtx) i być nie dłuższe niż 2 strony A4. Wynik konkursu zostanie ogłoszony podczas ostatniego dnia festiwalu Script Fiesta – 23 marca w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Jury konkursu:

Dr Maciej Ślesicki - Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, reżyser, producent, scenarzysta
Jan Ołdakowski - Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Barbara Augustyniak-Papież, Kierownik Działu Promocji Muzeum Powstania Warszawskiego
Wojciech Saramonowicz - Scenarzysta, script coach, dziennikarz, operator

 

Szczegóły konkursu:

Scenariusz spota okolicznościowego z okazji 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Termin zgłoszeń
: 07.02.2018 - 12.03.2018
Ogłoszenie wyników: 23.03.2018 r. (podczas festiwalu Script Fiesta 2018)

Długość spota - 45 sekund z możliwością skrócenia do 30 sekund
Długość scenariusza - max. 2 strony A4
Scenariusz musi być sformatowany w specjalistycznym programie do tworzenia scenariuszy np. Celtx 
Tematyka dowolna 
Scenariusz wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć osobiście lub pocztą do siedziby Warszawskiej Szkoły Filmowej przy ul. Gen. Zajączka 7, 01 - 518 Warszawa z dopiskiem: "Konkurs - Powstanie Warszawskie". 
Kontakt w sprawie konkursu: ewaszczepanowska@szkolafilmowa.pl

Do pobrania:

Regulamin
Formularz Zgłoszeniowy

 Spoty zrealizowane przez Warszawską Szkołę Filmową z okazji ubiegłorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

 


 

 

Nasze etiudy w konkursie FILMOFFO 2018

   Wielokrotnie nagradzane „Wyzwolenie” Veronicy Andersson, wyróżniona w Manchesterze „Maja” Laury Mielczarek oraz nasz ostatni kandydat do Złotej Żaby „Bajeczki na Dobranoc" Marka Ułana-Szymańskiego zakwalifikowały się do konkursu FILMOFFO 2018. Konkurować będą m.in. z filmem absolwenta WSF Aleksandra Pietrzaka „Ja i mój tata", „Amerykańskim Snem” Marka Skrzecza, a także „Najpiękniejszymi Fajerwerkami Ever” Aleksandry Terpińskiej.

Już dziś trzymamy za Was kciuki! Festiwal rozpocznie się 24 lutego!

Oto 16 tytułów które powalczą w tym roku o Złotego Jeża FILMOFFO:
1. „Amerykański sen” reż. Marek Skrzecz – 26’ / dok.
2. „Bajeczki na dobranoc” reż. Marek Ułan Szymański – 10’ / dok.
3. „F 63.9” reż. Jarosław Sztandera – 30’ / fab.
4. „Ja i mój tata” reż. Aleksander Pietrzak – 30’ / fab.
5. „Maja” reż. Laura Mielczarek – 12’ / fab.
6. „Najpiękniejsze fajerwerki ever” reż. Aleksandra Terpińska – 30’ / fab.
7. „Pan Charon” reż. Mateusz Żegliński – 12’ / dok.
8. „Sztuka przekraczania” reż. Michał Barański – 30’ / dok.
9. „Śniegi kosmosu” reż. Tomasz Kowal – 30’ / fab.
10. „Świat Marysi” reż. Katarzyna Ewa Żak – 20’ / dok.
11. „Vaga heroica” reż. Konrad Domaszewski, Michał Domaszewski – 7’ / fab.
12. „Wolka” reż. Radek Dąbrowski – 19’ / fab.
13. „Wyścig” reż. Stanisław Cuske – 18’ / dok.
14. „Wyzwolenie” reż. Veronica Andersson – 13’ / fab.
15. „Złe uczynki” reż. Piotr Domalewski – 24’ / fab.
16. „Żabi król” reż. Arek Biedrzycki – 17’ / fab.

Festiwal Kina Offowego Filmoffo organizowany jest w Opolu Lubelskim od 2006 roku. Dotychczas odbyło się 10 edycji imprezy. Głównym punktem programu jest konkurs filmów niezależnych walczących o nagrodę pieniężną oraz statuetkę Złotego Jeża przyznawaną przez festiwalową publiczność. Wśród filmów konkursowych są zarówno filmy fabularne jak i dokumenty i animacje. Etiudy studenckie i filmy amatorskie. Podczas festiwalu odbywają się panele dyskusyjne z twórcami filmów którzy osobiście opowiadają o swoich produkcjach i spotykają się z publicznością a także różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące. Każdy z dwóch festiwalowych dni kończą koncerty. Dotychczas na scenie Filmoffo grali m.in. Mela Koteluk, Ścianka, The Dumplings, Skubas, Pogodno, Kamp, Fisz Emade Tworzywo, Wojtek Mazolewski Quintet, Muchy, duet Smolik / Kev Fox, Daria Zawiałow, Kobiety, Infradźwięki czy rosyjskie trio Everything Is Made In China. Podczas trwania festiwalu zobaczyć można wystawy fotografii, pokazy specjalne, odbywają się warsztaty dla młodzieży, organizatorzy prezentują także cykl „Giganci Polskiego Offu” w którym wyświetlane są filmy najważniejszych postaci polskiego kina niezależnego. Festiwal Filmoffo stale współpracuje także z firmą dystrybucyjną Bomba Film, co owocuje corocznymi przeglądami najciekawszych produkcji z katalogu tego dystrybutora. Festiwal Filmoffo odbywa się w drugiej połowie lutego.

MasterClass z Arkadiuszem Tomiakiem

W piątek, 26 stycznia o godzinie 9.00 w Kinie Elektronik odbyło się spotkanie z Arkadiuszem Tomiakiem: Prezesem PSC, autorem zdjęć do filmów: „Jasne Błękitne Okna”, „Dziewczyna z Szafy” i „Daas”. Masterclass rozpoczęła projekcja filmu „Karbala”, w której brali udział wszyscy chętni studenci.

zdjęcie: www.psc.pl

Dzięki wspólnej inicjatywie Warszawskiej Szkoły Filmowej i Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, studenci dowiedzieli się, że Irak najlepiej wybudować na Żeraniu, papierosowym dymem można stworzyć atmosferę pustynnego miasta, a technokran swobodnie udaje kamerę „z ręki”.

Masterclass Arkadiusza Tomiaka - jednego z najbardziej utalentowanych i najciekawszych operatorów filmowych w Polsce – zgromadził studentów i słuchaczy Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Filmowego Studium Policealnego. Po projekcji filmu „Karbala”, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, odbył się inspirujący wykład, którego uczestnicy mieli okazję do wzięcia udziału w analizie scen i omówieniu zastosowanych w nich zabiegów technicznych. Zajęcia stanowią obowiązkową część programu wszystkich roczników realizacji obrazu filmowego i telewizyjnego, a także drugiego semestru reżyserii studiów dziennych.


Wydarzenie odbyło się w ramach partnerstwa Warszawskiej Szkoły Filmowej i Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Master Class dla studentów i słuchaczy Uczelni odbywają się raz w miesiącu, a ich program został przygotowany przez dr hab. Andrzeja Ramlaua i specjalistów z PSC. Pierwsze zajęcia prowadził Tomasz Naumiuk, a na kolejne zapraszamy w styczniu!

Filmoteka Szkolna Zaprasza Ponownie!

Warsztaty Filmoteka Szkolna - Akademia w Warszawskiej Szkole Filmowej

Program warsztatów 2017/2018

 

Zapraszamy serdecznie na kolejną edycję bezpłatnych warsztatów filmowych Filmoteka Szkolna. Akademia! Uczestnicy zajęć poznają podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączą w sobie formę  wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetlenia. Każdy warsztat rozpoczyna się wstępem teoretycznym i analitycznym, żeby przygotować uczestników do konkretnej pracy ze sprzętem. Dzięki przekazywanym podstawom sztuki filmowej młodzież dowie się, w jaki sposób może wykorzystać urządzenia, żeby osiągnąć pożądany efekt. Podczas pracy z kamerą uczestnicy mogą nagrać już własny materiał, który kolejno, z pomocą i wsparciem wykładowcy zmontują proste filmy,  w nowoczesnych salach montażowych Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmy tworzone przez uczestników to sekwencje od 4 do 6 scen na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i omówionego wspólnie scenariusza. Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymują płyty DVD ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Uczniowie otrzymują także certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej.

 

Program warsztatów:

09:00 - 9:30: Wykład teoretyczny(podstawy pracy z kamerą, podstawy kadrowania, kompozycji, nauka o świetle)

09:30 - 11:30: Warsztat operatorski (praca z kamerą i oświetleniem, praktyczna nauka kadrowania, prowadzona w jednym z dwóch studiów filmowych w Warszawskiej Szkole Filmowej i w plenerze).

11:30 - 12:00: Pomysł, tworzenie i praca nad scenariuszem 

12:00 - 14:30: Nagranie materiału filmowego

14:30 - 15:15: Przerwa

15:15 - 19:00: Podstawy montażu filmowego. Krótki wstęp teoretyczny, analiza przykładów, montaż oraz analiza zrealizowanego materiału

 

Kluczowe informacje

  • Warsztaty odbywają się w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej, Generała Zajączka 7, Warszawa.
  • Czekamy na zgłoszenia grup składających się z maksymalnie 7 uczniów i uczennic oraz opiekuna. Możliwe są również zgłoszenia indywidualne, w miarę dostępności miejsc.
  • Warsztaty są bezpłatne.
  • Warsztaty odbywają się na dwóch poziomach: I poziom – dla początkujących, II poziom – dla bardziej zaawansowanych, którzy znają już podstawy języka filmowego i tajniki pracy z profesjonalnym sprzętem filmowym
  • Organizatorzy nie zwracają kosztów przejazdu i nie zapewniają wyżywienia.

 

Terminy warsztatów:

14.01.2018 (początkujący), 28.01.2018 (zaawansowani), 17.02.2018 (początkujący), 18.02.2018 (zaawansowani), 24.02.2018 (początkujący), 25.02.2018 (zaawansowani)

Zgłoszenia przyjmowane są tylko i wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy:

https://goo.gl/forms/9D7i8BZpCjcmxPdr2

Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty! Wysłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

 

Zgłoszenia koordynuje:

Jarosław Grzymała, Warszawska Szkoła Filmowa, jarekgrzymala@szkolafilmowa, t. 501 382 802.

Projekt realizowany przez Warszawską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Życzenia Świąteczne

20 grudnia, w Warszawskiej Szkole Filmowej odbył się doroczny Bal Wigilijny, na którym studenci, słuchacze, a także absolwenci wspólnie świętowali nadchodzące Boże Narodzenie.


Wśród gości po raz pierwszy w historii naszej uczelni znalazł się Prezes PISF Radosław Śmigulski, a także Wicemarszałek Województwa Wiesław Raboszuk i znakomici przedstawiciele świata sztuki. 
Rektor Janusz Majewski, prorektor Michał Kujawa wraz z założycielami szkoły: Maciejem Ślesickim i Bogusławem Lindą złożyli wszystkim świąteczne życzenia:

 „Kochani, chciałbym Wam życzyć, żeby spełniło się moje marzenie, a zawsze marzyłem by prowadzić fantastyczną szkołę filmową. Wielką, uwielbianą przez studentów, jedną z najlepszych w Europie! 
To moje marzenie spełnia się, kiedy Wam się udaje.
Także życzę Wam wielu sukcesów i chcę żebyście wiedzieli, że czasami jesteśmy dla was oschli, czasami jesteśmy po prostu okropni, ale bardzo was kochamy, bo jesteście dla nas jak nasze dzieci. Gdy Wam się uda to uda się również nam. I tego wspólnie Nam wszystkim życzę.
Kanclerz WSF Maciej Ślesicki

Wszystkiego najlepszego, bo w programie przeczytałem, że ma to być krótkie wystąpienie władz uczelni. Dziękuję.
Rektor Janusz Majewski

Bądźcie przez całe życie piękni, młodzi i bogaci. To jest ważne. Nie poddajcie się.
Bogusław Linda

Tegoroczne życzenia kierujemy również do innych szkół, bez których polska sztuka filmowa i teatralna nie wyglądałaby tak samo!

2016: RUSZA LICEUM KREACJI GIER WIDEO

Wysoki poziom wykształcenia ogólnego oraz autorski, bogaty program edukacji multimedialnej. Wszechstronny rozwój intelektualny, wspieranie pasji, kreatywności i wrażliwości na kulturę, indywidualne podejście do Ucznia. Gwarantujemy unikatowe, zawodowe umiejętności, które Uczniowie będą zdobywać na zajęciach projektowania i produkcji gier wideo. 

2015: OFICJALNE OTWARCIE KINA ELEKTRONIK

30 maja 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie kultowego "Elektronika", przywróconego do życia dzięki Fundacji Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA. W wydarzeniu wzięli udział ważni oficjele, przedstawiciele świata kultury i filmu, Radni i władze dzielnicy Żoliborz, oraz wszyscy Ci, dzięki którym udało się odnowić stare kino.

2015: Gala X - lecia Warszawskiej Szkoły Filmowej

4 grudnia 2015 r. odbyła się uroczysta Gala X- lecia Uczelni. Wydarzenie uświetnił koncert orkiestry, pokaz fajerwerków, niezwykła projekcja i inne atrakcje. Podczas Gali Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego wręczył Założycielom Medal Pamiątkowy Pro Masovia za zasługi dla kulturalnego rozwoju Mazowsza. 

2015: Powstanie Mazowieckiego Centrum Kultury Medialnej

Na terenie kompleksu szkół filmowych powstało Mazowieckie Centrum Kultury Medialnej, w którym edukację kulturalną przedstawiamy w sposób nowoczesny, interaktywny i przystępny. To ośrodek kulturalny, gdzie odbywają się m.in. festiwale, koncerty, spektakle. MCKM powstało dzięki dotacji unijnej przekazanej przez samorząd województwa.

2015: Otwarcie Gimnazjum Filmowego

Ruszyło pierwsze w Polsce Gimnazjum Filmowe. Przez trzy lata realizowany będzie tradycyjny program wzbogacony zajęciami związanymi z szeroko pojętą kulturą, sztuką, także filmową - m.in. zajęcia z fotografii, animacji. Zapewniamy solidne, wszechstronne wykształcenie co pozwoli naszym absolwentom na podjęcie nauki w najlepszych liceach.

2014: Nowe otwarcie Szkoły Policealnej

W 2014 szkoła policealna zmieniła nazwę i przygotowała nowy program nauczania oparty na praktycznej nauce zawodów filmowych, dostępnej dla każdego. Filmowe Studium Policealne oferuje słuchaczom dwie nowoczesne ścieżki kształcenia: AKTORSTWO oraz FILM (specjalności: reżyseria, sztuka operatorska, montaż i produkcja filmowa).

2013: Nowe Kierunki dla zmieniającej się branży

W roku akademickim 2013/14 Warszawska Szkoła Filmowa przyjęła studentów na nowe, 3-letnie studia licencjackie na kierunkach Reżyseria i Produkcja Gier Wideo oraz Menedżer Kultury - Ekonomia Kultury. Do Szkoły dołączyli także słuchacze podyplomowych studiów z Reżyserii, Produkcji i Scenariopisarstwa.

2013: Pierwsi uczniowie Liceum Filmowego

We wrześniu 2013 w kampusie przy Zajączka zawitali pierwsi uczniowie utworzonego przy Warszawskiej Szkole Filmowej Liceum Ogólnokształcącego o Profilu Filmowym. Nauka w Liceum przebiega według autorskich programów edukacji twórczej, stworzonych z myślą o przyszłych profesjonalistach branży filmowej.

2012: Pierwszy festiwal dla Scenarzystów ScriptFiesta

Pierwsza edycja festiwalu-konferencji stworzonej z myślą o scenarzystach odbyła się w Warszawskiej Szkole Filmowej w maju 2012. Na pięciodniowy program składały się warsztaty, wykłady mistrzowskie, spotkania autorskie i sesje pitchingowe. Gościem specjalnym była światowej sławy scenarzystka Linda Aronson.

2011: Warszawska Szkoła Filmowa - Uczelnia Wyższa

W dniu 29 września 2011 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał decyzję o wpisaniu Warszawskiej Szkoły Filmowej do rejestru uczelni niepublicznych oraz związków uczelni niepublicznych. Tym samym Warszawska Szkoła Filmowa stała się jedną z trzech wyższych szkół filmowych w Polsce.

2010: Pierwszy rok w nowej siedzibie

Rok akademicki 2010/2011 rozpoczął się w nowej siedzibie na warszawskim Żoliborzu. W inaguracji roku wzięła udział m.in. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Remont kampusu przy Zajączka 7 odbył się dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Kultury oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

2008: Międzynarodowe dyplomy dzięki FAMO

14 maja 2008 Warszawska Szkoła Filmowa podpisała umowę partnerską z Filmová Akademie Miroslava Ondříčka (FAMO), na mocy której słuchacze wydziałów Reżyserii i Operatorskiego mogli uzyskać honorowany w całej Europie międzynarodowy dyplom licencjacki.W ramach współpracy szkoły organizują także wymianę wykładowców i słuchaczy.

Współpraca z Heliografem

Jednym z partnerów strategicznych szkoły został Heliograf, jedna z największych w Polsce firm dostarczających technologie dla branży filmowej. Dzięki tej współpracy studenci Szkoły mają dostęp do wysokiej jakości sprzętu oświetleniowego oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych związanych z pracą na planie.

2006: Studia Podyplomowe dla Producentów Filmowych i Telewizyjnych

Pierwszy rocznik producentów przywitali wykładowcy: założyciel Uczelni Maciej Ślesicki, wicedyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Jerzy Bart, a także producentki Barbara Pec-Ślesicka (Człowiek z marmuruCzłowiek z ŻelazaZiemia Obiecana, Wesele), oraz Iwona Ziułkowska-Okapiec (PręgiJulia wraca do domu).

Pierwsi goście Warszawskiej Filmówki

W pierwszych latach działalności Szkołę odwiedzili, między innymi Partick Swayze i Lisa Niemi, Isabella Rossellini, Jiri Menzel, Marek Kondrat, Miroslav Ondricek, Paweł Pawlikowski, Daniel Olbrychski, Laura Dern, Agnieszka Odorowicz, Claude Lelouch i Krzysztof Krauze.

2004: Powstanie Warszawskiej Szkoły Filmowej

We wrześniu 2004 odbyły się pierwsze egzaminy wstępne do Warszawskiej Szkoły Filmowej. 18 października inauguracji roku dokonali Maciej Ślesicki i Bogusław Linda, założyciele Fundacji LATERNA MAGICA, organu prowadzącego Szkołę. W uroczystości wziął udział gość specjalny, Minister Kultury Waldemar Dąbrowski.

Feedback