Przejdź do treści
Szkoła Zawodów Filmowych

AKTUALNOŚCI

SZKOŁA REKRUTACJA PROGRAM KADRA AKTUALNOŚCI KONTAKT DOFINANSOWANIE

Podsumowanie roku 2023


Znowu to zrobiliśmy! Pomimo wyzwań, jakie stawiał przed nami 2023 rok, nieprzerwanie wzbogacaliśmy branżę filmową, rozrywkową, gamedevową i multimedialną fantastycznymi specjalistami o niewyczerpanym zapale. Swoimi zeszłorocznymi osiągnięciami nasi studenci ponownie udowodnili światu, że ich twórcza determinacja jest nie do pokonania! 

 

Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

SUKCESY FILMOWE

W ubiegłym roku nasza aktywność produkcyjna osiągnęła szczyt! Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej zajęci byli kręceniem zarówno krótkich „wprawek”, jak i projektów rocznych oraz dyplomowych. Profesjonalizm studenckich planów filmowych w pełni dorównuje już tym organizowanym dla pełnometrażowych produkcji.

 
         
 

Fotosy z planu filmu „Ballada Kyczejewska” / Fot. Robert Sorokosz

 

Równocześnie prowadziliśmy też szeroko zakrojone działania promocyjne, by naszą twórczość mogło podziwiać jak najwięcej osób. Dowodem tych działań jest rekordowa liczba 237 kwalifikacji na festiwale i przeglądy filmowe na całym świecie. Pośród nich mieliśmy aż 14 oficjalnych selekcji do wydarzeń otwierających drogę do Oscarów. Produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej zdobyły w tym roku w sumie 55 nagród, wyróżnień i nominacji.

 
         
 

Największe triumfy święcił film dyplomowy naszego absolwenta Realizacji Obrazu, Ignacego Kiełczewskiego „Moje Stare”, wyreżyserowany przez Nataszę Parzymies. Jego premiera odbyła się w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym prestiżowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Historia miłości dwóch dojrzałych kobiet może się pochwalić aż 30 kwalifikacjami oraz 13 nagrodami i wyróżnieniami. Nic dziwnego, skoro nad scenariuszem reżyserka filmu, doceniona m.in. przez magazyn Variety, pracowała wraz ze zwyciężczynią 46. Festiwalu w Gdyni, Alicją Sokół, a w główne role wcieliły się gwiazdy polskiego kina, Dorota Pomykała i Dorota Stalińska. Z takim zespołem na pokładzie „Moje Stare” po prostu musiały zdobyć serca widzów i jurorów!

 

MOJE STARE

 

       
 

Kadry z filmu „Moje Stare”. Autor zdjęć: Ignacy Kiełczewski 

 

Spośród naszych filmów dokumentalnych najlepiej w zeszłym roku radził sobie eksperymentalny obraz  „Martwa Natura” w reżyserii Małgorzaty Paszko, z czarno-białymi zdjęciami Filipa Ziarko. Ten zaangażowany społecznie dokument o szkodliwej dla ekosystemu działalności człowieka zawitał nawet na szczyt ONZ COP28 w Dubaju, gdzie mogli go oglądać światowi decydenci! W sumie pokazywaliśmy go na 10 festiwalach od USA aż po Bangladesz.

 

MARTWA NATURA

 

       
 
Kadry z filmu „Martwa natura”. Autor zdjęć: Filip Ziarko

 

Warszawska Szkoła Filmowa coraz śmielej wchodzi także w kino gatunkowe. Przykładem tego jest nasze najlepsze sci-fi pt. „Rozkwit zimowy”, które zdobyło aż 12 kwalifikacji oraz 8 nagród, nominacji i wyróżnień. Jednym z największych sukcesów filmu jest Grand Prize – Best Sci-Fi Short Flickers' Vortex Sci-Fi, Fantasy and Horror Film Festival, wydarzenia pod skrzydłami kwalifikującego do Oscara Flickers' Rhode Island International Film Festival. Tę docenioną także w mediach postapokaliptyczną wizję przyszłości stworzył reżyser, scenarzysta i montażysta, Ivan Krupenikov. Za imponującą stronę wizualną odpowiadał natomiast operator, Piotr Łukasiak.

 

ROZKWIT ZIMOWY

 

 

       
 

Kadry z filmu „Rozkwit zimowy”. Autor zdjęć: Piotr Łukasiak

 

Nasi studenci nie stronią również od jednego z najtrudniejszego z gatunków filmowych, jakim dla wielu jest komedia. Tutaj najlepiej radziły sobie łamiące tabu „Te cholerne peonie” w reżyserii i wg scenariusza Poliny Biliaievy, ze zdjęciami Zhana Zharoffa. Dynamiczny short o poszukującej pierwszego orgazmu Ricie brał udział w dziewięciu festiwalach, m.in. w najważniejszym polskim wydarzeniu filmowym, Festiwalu w Gdyni oraz w konkursie kwalifikującego do Nagród BAFTA Bolton International Film Festival. Na podstawie doświadczeń z planu „Tych cholernych peonii” powstała nawet praca magisterska. Napisała ją, a później wydała także w formie książkowej, wcielająca się w główną rolę Adrianna Malecka.

 

TE CHOLERNE PEONIE

 

 

       
 
Kadry z filmu „Te cholerne peonie”. Autor zdjęć: Zhan Zharoff

 

SCRIPT FIESTA 11

Wiosną zorganizowaliśmy 11. edycję festiwalu dla scenarzystów Script Fiesta. W ramach wydarzenia odbył się po raz drugi Konkurs na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego, w którego kapitule zasiedli wybitni artyści i eksperci polskiego oraz światowego kina. O niezwykle ekscytujący program zadbał debiutujący w roli dyrektora artystycznego festiwalu, Artur Zaborski. Wśród gości nie brakowało zarówno polskich, jak i zagranicznych gwiazd. Odwiedziła nas m.in. Kim Krizan, współautorka scenariusza do niezapomnianego hitu „Przed wschodem słońca”, a masterclass dla uczestników festiwalu poprowadził sam Krzysztof Piesiewicz! Zeszłoroczna Script Fiesta przyciągnęła absolutnie rekordową liczbę uczestników, a w ramach konkursów przyznano laureatom wysokie nagordy. Już nie możemy się doczekać 12. edycji, która odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia 2024 roku!

 

>ZOBACZ KRONIKĘ FESTIWALOWĄ<

Plakat 11. edycji festiwalu Script Fiesta. Autorka: Kaśka Czapska

 

SPEKTAKLE

Koniec semestru letniego przyniósł nam, jak co roku, dwie fantastyczne premiery spektakli dyplomowych naszych adeptów sztuki aktorskiej. Pierwszą z nich była sceniczna adaptacja filmowego dzieła Larsa von Triera, „Dogville” w reżyserii Karoliny Adamczyk, wystawiony przez absolwentów Aktorstwa Nowych Mediów. Premiera odbyła się na patio Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zachwyceni widzowie nie mogli się nachwalić umiejętności naszych młodych artystów. 

 
         
 

Spektakl „Dogville”  w reżyserii Karoliny Adamczyk / Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

Drugim spektaklem był musical „Nawie” Marii Holki, wystawiony z kolei przez absolwentów Studium Wokalno-Aktorskiego, którzy swoim występem porwali publiczność naszego Kina Elektronik.

 
         
 

 Spektakl „Nawie”  w reżyserii Marii Holki / Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

WSPÓŁPRACA EDUKACYJNA

W 2023 podejmowaliśmy również starania, by rozwijać nasze programy kształcenia w oparciu o najnowsze technologię. W tym celu podjęliśmy współpracę z Platige Image, spółką specjalizująca się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych, podejmują współpracę w obszarze edukacji! Celem umowy pomiędzy podmiotami jest m.in. wymiana know-how w zakresie najnowszych technologii i ułatwienie studentom startu na rynku multimedialnym.

 

  

 

GAMEDEV

Warto wspomnieć, że odbyło się u nas także wielkie wydarzenie dla pasjonatów tworzenia gier – WSF Game Jam 2023 – 36-godzinny maraton tworzenia gier, w którym zmierzyło się aż ponad setka uczestników!

 

 

SUKCESY ABSOLWENTEK I ABSOLWENTÓW

Nie brakowało także imponujących sukcesów absolwentek i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej! Wśród nich są m.in. DK Welchman, reżyserka nowej, naprawdę imponującej animowanej adaptacji noblowskiej powieści Władysława Reymonta pt. „Chłopi”. Polski kandydat do Oscara wprost szturmem wziął krajowe i światowe kina. Filmowczyni, pośród licznych wyróżnień, otrzymała także nominację do prestiżowych Paszportów Polityki. O tę jedną z najważniejszych polskich nagród kulturalnych walczy także absolwentka naszej uczleni, Kamila Tarabura, twórczyni m.in. świetnie przyjętego serialu Netflixa „Absolutni debiutanci”. Laureatów Paszportów Polityki poznamy już 16 stycznia podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Fot. Leszek Zych / dzięki uprzejmości tygodnika Polityka

 

Korona Równości – najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w Polsce za działanie na rzecz społeczności LGBT+ – powędrowała w tym roku do Nataszy Parzymies w kategorii „Świat kultury”. Dodajmy, że autorka głośnego serialu „Kontrola” znalazła się także obok kolejnego absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, Kamila Krawczyckiego, wśród nominowanych do Nagrody PISF w kategorii „Debiut roku”. W kategorii „Krytyka filmowa” nominowano natomiast naszego wykładowcę, dziennikarza i dyrektora artystycznego festiwalu Script Fiesta, Artura Zaborskiego. Przypomnijmy, że w 2022 roku Warszawska Szkoła Filmowa otrzymała Nagrodę PISF w kategorii „Animacja kultury filmowej”.

 

 

Rok 2023 zaliczamy do tych naprawdę udanych. 2024 najpewniej przyniesie naszym studentom i absolwentom szereg nowych, ekscytujących wyzwań. Jesteśmy przekonani, że dzięki swoim umiejętnościom i licznym talentom dadzą sobie z nimi radę i osiągną znakomite rezultaty!

 

Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

 

Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej realizowane są przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej


WARSZAWSKA
SZKOŁA
FILMOWA
LICEUM FILMOWE
I KREACJI GIER WIDEO
STUDIUM
AKTORSKIE
KINO
ELEKTRONIK

CMS | SZKOŁA ZAWODÓW FILMOWYCH © 2012-2025 | powered by jCMS™